Відбувся черговий Пленум Житомирської обласної організації профспілки.
30 квітня згідно затвердженого плану роботи обласного комітету профспілки відбувся черговий V Пленум.
На порядок денний засідання обласного комітету були винесені такі питання:
- Про виклики часу та завдання галузевої профспілки щодо забезпечення трудових і соціально-економічних прав працівників в умовах воєнного стану.
- Інформація про роботу президії обкому профспілки після IV Пленуму.
- Про виконання бюджету обкому профспілки за 2024 рік та затвердження проекту бюджету на 2025 рік.
З доповіддю по першому питанню виступила голова обласної організації Тетяна Корець. У своїй доповіді вона докладно розповіла про роботу обласного комітету профспілки та первинних профспілкових організацій протягом звітного періоду. Як обласний, так і профспілкові комітети первинок протягом даного часу найбільшу увагу приділяли збереженню життя та здоров’я працівників та захисту трудових та соціально-економічних прав членів профспілок. Також проводилась велика робота по інших напрямках: правовий захист, інформаційна робота, спортивна, культурно-масова, оздоровча робота, допомога ЗСУ, надання матеріальної та благодійної допомоги, навчання профактиву, та інше. В своїй доповіді голова відмітила кращі профорганізації, де профспілкова робота ведеться на високому рівні. Це первинні профспілкові організації КП «Житомиртеплокомуненерго», КП Житомирське трамвайно-тролейбусне управління, КП «Водоканал» м. Коростеня, об’єднана організація м. Бердичева, МБТІ та інші. Також у виступі голови були висвітлені проблеми з якими стикалися організації в звітному періоді, а саме: небажання Житомирської міської ради дозволити використання коефіцієнтів Галузевої угоди, труднощі проведення колективно-договірної роботи через прийняття у Житомирі «власного» порядку повідомної реєстрації колективних договорів, проблемні питання при реєстрації змін в органах юстиції, кадрової та мобілізаційної роботи на підприємствах.
Учасники пленуму прийняли активну участь у обговоренні доповіді.
Голова профкому КП ЖТТУ Сергій Корнійчук у своєму виступі розповів про епопею з прийняттям нового колективного договору. Новий колективний договір є одним з кращих за всю історію підприємства, але кожну статтю покращення доводилося відстоювати перед органами місцевого самоврядування. Найважче було проходити експертизу у фінансовому департаменті Житомирської міської ради, який так і не погодив застосування коефіцієнтів Галузевої угоди. Місто, як замовник транспортних послуг, має значний борг перед підприємством, і працівники вимагають повернення цих коштів, адже це могло б дозволити підвищити заробітні плати. Керівництво міста це визнає, але сказало: «Хочете підвищувати заробітну плату – підвищуйте, але кошти шукайте в себе на підприємстві». Шляхом переговорів з роботодавцем все-таки дійшли згоди, що з червня місяця поступово почнеться зростання окладів, спочатку на 12%, адже рівень оплати праці на підприємстві є одним з найнижчих серед споріднених підприємств по Україні. Також виступаючий доповів про проблему кадрів на підприємстві. З початком війни багато чоловіків: водіїв, слюсарів, електриків мобілізовано до лав ЗСУ, і навіть при наявності транспорту в місті, його немає кому обслуговувати. Підприємство саме навчає водіїв тролейбусів і трамваїв, але випустивши групу з кількох жінок, вони їх відразу ж втратили, знову ж через низький рівень оплати праці. Жінки вільно виїздять за кордон і працюють водіями електротранспорту в Польщі, країнах Балтії. І тому, на тих працівників, що залишаються, розподіляється все навантаження. Вони змушені працювати понаднормово, іноді навіть порушуючи вимоги охорони праці. І це дуже серйозна проблема!
Виступ Сергія Корнійчука доповнив член Президії обкому профспілки Олег Котенко, який розповів про проблеми мобілізації на підприємстві. Транспортні підприємства не отримали 75% квоти бронювання і тому гостро відчувається брак кадрів. Не на всіх видах робіт можуть працювати жінки, а тому звертаються за допомогою до пенсіонерів, які вже на заслуженому відпочинку. В громадському транспорті постійно проводиться повідомлення про вакансії на підприємстві, про навчання. Але це не вирішує проблеми, тому що ті люди , які приходять на навчання по півроку не мають ніякого грошового забезпечення. Хоча навчання безкоштовне, але у підприємства не має коштів на виплату стипендії. Раніше їм частково допомагав центр зайнятості, а зараз такої допомоги немає.
Голова профспілкового комітету КП ЖТКЕ Леонід Башинський відмітив у своєму виступі непогану роботу обласного комітету та розповів про роботу та життя свого підприємства. На цьому підприємстві діє ефективний соціальний діалог, тому не дивлячись на проблеми тарифів, мобілізації, боргів підприємству вдалося зберегти сталий колектив і вдало пройти опалювальний сезон. Підприємство проводить велику роботу по модернізації, що дає змогу економити енергоносії і частину коштів направляти на соціальні проекти. Роботодавець, незважаючи на призупинення дії статті 44 Закону про профспілки під час воєнного стану, продовжує перераховувати 0,8% ФЗП профспілці на культурно-масову, спортивну та оздоровчу роботу. Це дає змогу профспілковому комітету працювати по всіх напрямках: надавати матеріальну допомогу членам профспілки, проводити спортивні заходи, оздоровлювати членів профспілки. В минулому літньому періоді профком організував оздоровлення більше 100 спілчанців в Трускавці та Яремче, і вже готує нову групу для поїздки в Трускавець. Це значна мотивація профспілкового членства і тому при чисельності штату 800 працівників, 671 з них - члени профспілки. На підприємстві діє хороший колективний договір , прийняття якого було дуже важким, але завдячуючи наполегливості, як керівника підприємства Дмитра Рогожина, так і профспілкового комітету, їм вдалося відстояти право на гідні умови праці. І хоча підприємству теж не дозволено використовувати коефіцієнти Галузевої угоди і заробітні плати у працівників невисокі, але місто протягом неопалювального сезону виплачує підприємству заробітну плату, а це в цьому році близько 80 мільйонів гривень та допомагає оплачувати вартість енергоносіїв. Тому це дає змогу направляти великі кошти на охорону праці. Всі підрозділи забезпечені чайниками, мікрохвильовими печами, холодильниками, бойлерами, облаштовані побутові кімнати, працівники забезпечуються спецодягом, тощо.
До виступу долучився член обласного комітету, профгрупорг КП ЖТКЕ Валентин Ярошинський, який розповів, що зі збільшенням урядом розміру військового збору до 5% деякі члени профспілки стали подумувати про припинення членства, але профгрупорги на місцях проводять велику роботу по роз’ясненню, що дає членство в профспілці, і ця тенденція не набула масовості. На підприємстві є гарна традиція вшанування ювілярів, і коли вітати простого працівника приїздить директор та голова профкому, то це теж підвищує авторитет профспілки.
Дмитро Бойко – голова ППО КП «Теплозабезпечення» м. Коростеня у своєму виступі розповів, що вони використовують при встановленні тарифів в статті заробітної плати коефіцієнти Галузевої угоди, що дає змогу голові профкому при виникненні у працівників бажання виходу з профспілки, доводити, що саме те, що на підприємстві діє профспілкова організація, дозволяє працівникам мати більш-менш гідну оплату праці, тому що при захисті фінансового плану підприємства береться до уваги лист обласного комітету профспілки про належність первинки до галузевої профспілки та обов’язковість поширення Галузевої угоди. І виходячи з цього в колективному договорі можна передбачити додаткові блага працівників. І про це постійно говориться на зборах як профспілкових , так і трудового колективу. І мабуть, це вагомий аргумент, тому що профспілкове членство у нас – 100%.
В обговоренні доповіді взяли участь і інші члени обласного комітету.
Інформація про роботу Президії обкому профспілки після ІV Пленуму була взята до відома членами обкому. Також одноголосно було затверджено фінансовий звіт за 2024 рік та прийнято бюджет на 2025 рік.
По всіх питаннях порядку денного було прийнято відповідні постанови.
Після закінчення Пленуму був проведений навчальний семінар на тему «Мобінг на робочому місці», на якому було надано інформацію про причини, наслідки та шляхи протидії мобінгу, надані рекомендації як розпізнати мобінг і як себе захистити та яка відповідальність передбачена за мобінг. Тема семінару теж викликала цікавість профактиву.
Всі учасники Пленуму отримали роздаткові матеріали з постановами Пленуму, черговий «Інформаційний вісник №18» та Спеціальний номер вісника «Мобінг на робочому місці».